piątek, 25 kwietnia 2014Przymierzam się, żeby zacząć biegać i szczególnie zainteresował mnie temat butów. Dopóki nie dowiedziałam się jak bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy, stawiałam tylko na estetykę. Tymczasem należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, ale o tym później. Teraz zajmijmy się tymi "zwykłymi". 


Postaram się Wam przybliżyć kilka najważniejszych punktów, według których należy dobierać buty do biegania. Kierujmy się nie tylko estetyką, ale też tym jak długo biegamy, jaki rodzaj biegu uprawiamy (buty trailowe czy do biegania po ulicy), ile kilometrów tygodniowo biegamy, ile ważymy i czy jesteśmy pronatorami, supinatorami czy mamy neutralny rodzaj stopy. Jeśli dobrze dobierzemy buty nasze stopy, nogi i kręgosłup będą nam wdzięczne, a ryzyko kontuzji może znacznie się zmniejszyć. 

Kim jest pronator i supinator?

Zacznijmy od pronacji. Jest to sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz, gdy chodzimy lub biegamy. Każdy z nas ma inną pronację, to od niej zależy w jaki sposób biegamy. Pronator jest najczęstszym typem budowy stopy, tzw. płaskostopiem (czyli taka osoba chodzi na całej szerokości stopy). Jeśli nie dobierzemy odpowiednich butów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabawimy się kontuzji. Buty, które są polecane takim osobom charakteryzują się wsparciem od wewnętrznej części buta, aby stopa "nie uciekała" do wewnątrz w czasie kroku.


Neutralna stopa jest najlepiej rozwinięta, wykonuje prawidłowe ruchy podczas kroku. Ciężar ciała jest równomiernie rozprowadzany na całej stopie. Dla takich osób idealnie sprawdzą się buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.


Supinator z kolei nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Wysokość i sztywność podbicia często prowadzi do zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg. Dla tych osób najlepsze będą buty z mocną amortyzacją.


W jaki sposób sprawdzić swój typ stopy?
Najłatwiejszym sposobem jest stanięcie wilgotną stopą na kartce i porównanie jej z poniższym rysunkiem.


Dzięki testowi określiliśmy jaki typ podbicia posiadamy, jednak to dopiero pierwszy krok do dobrania odpowiedniego obuwia.

Niskie podbicie - buty, które będą idealne dla tego typu stopy są nieco cięższe, trwałe, o prostym kształcie, sztywne, kontrolujące ruch stopy oraz z tzw. motion-control, czyli "trzymające".

Normalne podbicie - buty charakteryzują się systemami stabilizującymi (stability), zarówno trzymają jak i tłumią wstrząsy, o lekko zakrzywionym kształcie, podeszwa wykonana z dwóch materiałów, czasami można spotkać też wkładkę usztywniającą.

Wysokie podbicie - buty powinny mieć system amortyzujący (cushioned), są miękkimi butami z elastyczną podeszwą oraz wkładkami amortyzującymi, ich kształt jest lekko lub mocniej zakrzywiony, taki but chroni stopę przed wstrząsami przy każdym kroku oraz pozwala jej na swobodny ruch.

Kolejnym krokiem jest wybranie butów do biegania po chodnikach lub trailowych, czyli przeznaczonych do biegania po naturalnym podłożu - piachu, kamieniach czy błocie.
Buty przeznaczone do biegania po chodnikach charakteryzują się elastycznością i lekkością, natomiast trailowe są twarde, zapewniają ochronę podbicia i stabilizację.

W jaki sposób ściera się but pronatora, neutralnego i supinatora?Przykłady butów dla poszczególnych typów stopy:

Pronator: 
1. Brooks Transcend, cena 499 zł (%), dostępne tutaj
2. Asics Gel-Kayano 20, cena 585 zł, dostępne tutaj

Neutral:
1. Nike Free 5.0+, cena 385 zł, dostępne tutaj
2. Puma Faas 600, cena 449 zł, dostępne tutaj

Supinator:
1. Nike Revolution 2 MSL, cena 195 zł, dostępne tutaj
2. Adidas Energy Boost 2, cena 555 zł, dostępne tutaj

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam dobór odpowiedniego obuwia do biegania. Skoro sport to zdrowie, a zdrowie jest najważniejsze, to nie należy na nim oszczędzać, ponieważ możemy sobie poważnie zaszkodzić nabawiając się kontuzji. 1 komentarz:

  1. Cześć, jak mogłabym Cię zaobserwować? Mogłabyś mnie również dodać do swoich kręgów? c:

    OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury. Na tym blogu mamy czuć się dobrze wszyscy.